راه رستگاری - Content
امام باقر علیه‌السلام فرمودند: مَنْ أَصْبَحَ مِنْ هَذِهِ الْأُمَّةِ لَا إِمَامَ لَهُ‏ مِنَ‏ اللَّهِ‏ عَادِلٌ‏ أَصْبَحَ‏ تَائِهاً مُتَحَيِّراً إِنْ مَاتَ عَلَى حَالِهِ تِلْكَ مَاتَ مِيتَةَ كُفْرٍ وَ نِفَاقٍ. برای هر کس از این امت امام عادلی از جانب خدای تعالی نباشد، سرگردان و متحیر است و اگر بر این حالت بمیرد به مرگ کفر و نفاق مرده است. بحارالانوار، ج23، ص87.

فهرست اصلی

icon_home.gifصفحه اصلی
nameh-bemahbob.jpg نامه محبوب
eteghadat.jpg اعتقادات
akhlagh.jpg اخلاق
emam-zaman.jpg امام زمان علیه السلام
rooh.jpg روح
aeendostyabi.jpg آیین دوست یابی
ahkam.jpg زلال احکام
hadith.jpg حدیث روز
rooznevasht.jpg روزنوشت
news.jpg جالب و خواندنی
Q&A.jpg پرسش و پاسخ
library.jpg کتابخانه
negarkhane.jpg آلبوم عكس
icon_members.gif ورود اعضا
favoritos.gif هدف سایت
 
 

جستجو 
 

انتخاب زبان

انتخاب زبان نمایش :

 
 

بسم الله الرحمن الرحیم

اهمیّت آئین دوست یابی و اخلاق معاشرت


یکی از مهمترین و جذاب‌ترین بخشهای دین مقدس اسلام، اخلاق اجتماعی، آئین دوست‌یابی و آداب معاشرت است با وجود اینکه دین اسلام نسبت به اخلاق اجتماعی و آئین دوست‌یابی و معاشرت اهمیّت فراوانی داده است، امّا متأسفانه از جانب ما مسلمانان نسبت به آن کم توجهی شده است. به عبارت دیگر آنقدر که دانشمندان اسلامی در قسمتهای اعتقادات، احکام، اعمال و اخلاق فردی تحقیق و بررسی داشته‌اند، در قسمتهای اخلاق اجتماعی، آئین دوست‌یابی و معاشرت کمتر به تحقیق و پژوهش پرداخته‌اند. طبعاً مسلمانان نیز به قدری که، به اعتقادات و بخصوص اعمال فردی و عبادی اهمیت می‌دهند کمتر به اخلاق اجتماعی اهمیت می‌دهند. عموم مسلمانان متدیّن، اطلاعات بسیار ناقص و ناچیزی از اخلاق، معاشرت و آئین دوست‌یابی در دینشان دارند.

شاید بپرسید مگر اخلاق اجتماعی چقدر اهمیت دارد و یا آئین دوست‌یابی و معاشرت چه تأثیری در مسائل مربوط به دین دارد که باید خیلی بیشتر از اینها به آن توجه کنیم؟ در پاسخ باید گفت: اهمیت اخلاق و آداب معاشرت به موازات اهمیت سایر قسمتهای دین است و تقریباً تمام مسائل اعتقادی، عملی و اخلاق فردی در تکامل با اخلاق اجتماعی هستند. به عبارت دیگر اعتقادات، احکام عملی و اخلاق فردی بسته‌های ایجاد اخلاق اجتماعی و آداب معاشرت هستند.

اهمیّت اخلاق و آداب معاشرت تنها در محدوده دین خلاصه نمی‌شود بلکه در دنیای پیشرفته امروز، آداب معاشرت نقش بسیار مهمّی در زمینه‌های تجاری، سیاسی، علمی، ورزشی و .... به عهده دارد.

به عنوان مثال در تجارت، مشتری مداری یکی از اصول بسیار مهمّ و اساسی است. مشتری مداری یعنی توجه به خواست و سلیقه مشتری و بالا بردن قدرت انتخاب او، احترام به نظرات مشتریان و تکریم و ارزش دادن به مشتری و برخورد کاملاً مؤدبانه با او

با اندک تأملی متوجه می‌شویم که اساس مشتری مداری بر اخلاق اجتماعی و آداب معاشرت نهاده شده است. به طوریکه اگر اخلاق و آداب معاشرت را از مشتری مداری حذف کنیم، مشتری مداری مفهوم خود را از دست داده و مسئله‌ای بی‌معنا و بی‌فائده خواهد شد. به عبارت دیگر یک شرکت تجاری هر قدر آئین دوست‌یابی را بهتر رعایت کند مشتری مدارتر و موفق‌تر است. در عالم سیاست، هرچند سیاست امروزی کشورها در دروغ حقه‌بازی و جلب منافع خلاصه می‌شود امّا با این حال سیاستمداران در پیشبرد اهداف خود محتاج استفاده و بکارگرفتن آداب معاشرت و آئین دوست‌یابی هستند و الّآ با گفتار و کرداری که ولو ظاهرش به اخلاق و آداب آغشته نیست و بر عکس ظاهری بی‌ادبانه و گستاخانه دارد هرگز موفقیتی در کار نخواهد داشت.

در ورزش، معاشرت و برخورد دوستانه و جوانمردانه در قالب مسئله اخلاق ورزشکارانه، امروزه مورد توجه و تأکید است. ورزشکارانی از محبوبیت بهتری برخوردارند که دارای اخلاق و آداب معاشرت بهتری باشند.

در علم جامعه‌شناسی، اخلاق معاشرت و آئین دوست‌یابی هر فرد با محبوبیت و جذّابیت او در میان دیگران ارتباطی مستقیم دارد.

حال که اشاره‌ای مختصر به اهمیت اخلاق معاشرت و آئین دوست‌یابی در حیطه‌های مختلف داشتیم به اهمیت آداب معاشرت در حیطه دین بر می‌گردیم و ما با کمال صراحت اعلام می‌کنیم که دین مقدس اسلام بهترین و کاملترین مسائل آئین دوست‌یابی و دقیق‌ترین نکات آداب معاشرت را برای بشر به ارمغان آورده است. برای اثبات این موضوع مباحث مفصّلی را ارائه خواهیم داد.

 

 نحوه برخورد با آداب و رسوم دیگران


[ بازگشت ]

info@rastegary.com

این سایت به هیچ شخص، سازمان و گروهی وابسته نیست و در درج مطالب آزاد است. نسخه برداری از مطالب سایت با ذکر مأخذ بلامانع است